top of page

Ultra podsumowanie tygodnia #7

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich w Polsce podczas tygodnia 05 - 11 października 2020.


Mimo lekkiej niepewności wśród biegaczy związanej z nowymi obostrzeniami wokół koronawirusa, które weszły w życie w sobotę, wszystkie zaplanowane zawody odbyły się bez większych niespodzianek.


VIII Hyundai ultraMaraton Bieszczadzki

W dniach 09 - 10 października w Cisnej odbyła się już ósma edycja Maratonu Bieszczadzkiego, gdzie zawodnicy mieli okazję rywalizować na czterech trasach. Na najdłuższej, mierzącej 90 km najszybszy okazał się Jacek Wójcik, któremu bieg zajął 10:25:17, Na drugim miejscu uplasował się Rafał Kopel, a na trzecim Paweł Perykasza. Wśród Pań podium wywalczyły Anna Komisarczyk, Maria Domiszewska oraz Anna Kapelan.

Kolejny, pod względem długości dystans miał 52 km - zwyciężył w nim Paweł Czerniak z czasem 05:03:02. Pozostałymi zawodnikami na podium byli Daniel Żuchowski i Marcin Świerc, któremu po roku w końcu udało się wrócić do startu na zawodach. Wśród kobiet wygrała Katarzyna Wilk (5:47:11). Drugie i trzecie miejsce przypadło Urszuli Paprockiej i Agnieszce Bratek.

W biegu na 26 km zwyciężył Jacek Sobas (2:08:19) wyprzedzając Roberta Farona i Larego Zebatkę. Wśród Pań najszybsza była Paulina Tracz (2:29:05), która jak widać, szybko się zregenerowała po zeszłotygodniowej wygranej w Biegu 7 Dolin na 100 km. Kolejnymi zawodniczkami na podium były Karolina Obstój i Beata Mazan.

Najkrótszy bieg, mający 14 km najlepiej wyszedł Ignacemu Domiszewskiemu oraz Aleksandrze Bazułce.


Pełne wyniki można znaleźć na stronie:


UltraKotlina

Również Sudety Zachodnie stały się areną zmagań biegaczy górskich w ten weekend, gdzie do wyboru były cztery dystanse: UK30, UK50, UK80, UK130 oraz sztafeta. Najdłuższa z tras wiodła przez cztery pasma górskie: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Izerskie. Zwycięzcą na niej został Roger Karwaczyński (15:58:03). Kolejnymi zawodnikami byli Kamil Dąbrowski i Bartosz Fudali. Wśród kobiet najszybsze były Barbara Przepiórka (19:34:58), Wioletta Kościelniak oraz Patrycja Dettlaff.

Na dystansie 80 km zwyciężył Paweł Sarnowski (7:53:48). Za nim uplasowali się Piotr Olszewski i Jakub Gorzelańczyk. Wśród Pań wygrała Anna Leśniak (10:10:50), która na mecie była przed Klarą Tomaszyk i Iryną Kondratiuk.

W UK50 zwyciężył Pavel Brydl z Czech (4:46:47). Kolejne miejsca na podium uzyskali Michał Jurek i Norbert Fortuna. Również wśród kobiet najszybsza okazała się Czeszka - Jana Mikesova (5:39:49), której czas był czwarty w kategorii OPEN. Kolejnymi Paniami na mecie były Aleksandra Bocheńska i Ewa Waleńska.

Na najkrótszym dystansie był popis prawdziwie szybkiego biegania, gdzie wygrał Bartłomiej Przedwojewski (2:15:38) z średnim tempem poniżej 4 minut na kilometr. Niewiele wolniej przybiegł za nim Andrzej Witek (2:18:17). Najniższe miejsce na podium zajął Przemysław Górak. Wśród kobiet najszybsze były Katarzyna Florek (3:10:56), Kasia Szkoda oraz Ewelina Bednarczyk.

W sztafecie najszybszy był klub KB Sóbótka w składzie Norbert Michał, Sebastian Lagner, Radosław Puchała oraz Daniel Sobczak.


Pełne wyniki można znaleźć na stronie:


Trail Pomerania

W ten weekend wielbiciele biegów górskich również mogli spróbować swych sił na północy Polski w "Beskidzie Kaszubskim", gdzie z wsi Barłomino startowały cztery dystanse. Bieg ultra, mający 63 km wygrał Arek Ostaszewski (5:35:24). Za nim uplasowali się Michał Sitarek i Rafał Nojman. Wśród kobiet zwyciężyła Joanna Oberlan-Maroń (6:20:27), wyprzedzając Annę Kukuć-Kwapiszewską i Dorotę Gałuszkę.

Na dystansie 43 km najszybsi byli Adrian Kępka (3:28:27), Andrzej Baranowski i Krzysztof Przybylski. Wśród Pań najlepsze wyniki uzyskały Katarzyna Merda (4:20:47), Lidia Kołodziejczyk oraz Elżbieta Stawarska.

Bieg 25 km wygrali Przemysław Giżyński i Anna Sawicka, natomiast 12 km zwyciężyli Mateusz Lipiński i Iwona Suchenia.


Pełne wyniki dostępne są na stronie:


Bieg na Hrobaczą Łąkę

W sobotę w Kozach w Beskidzie Małym odbył się bieg alpejski na 14km. Zwyciężył w nim Marcin Kubica uzyskując czas 0:59:21. Pozostałe miejsca na podium zdobyli Maurycy Oleksiewicz i Józef Koźmiński. Wśród kobiet wygrała Dominika Wiśniewska-Ulfik. Za nią dobiegły Anna Skalska i Agnieszka Tatarek-Konik.


Pełne wyniki dostępne są na stronie:

Tony Riddle - Three Peaks Challenge

Na koniec ciekawostka, co prawda nie z ostatniego tygodnia, ale temat wciąż dostatecznie świeży by go tu zamieścić. W zeszłym miesiącu ultramaratończyk, propagator naturalnego stylu życia, Tony Riddle pobił rekord w wyzwaniu zdobycia trzech najwyższych szczytów w Anglii (Scafel Pike), Walii (Snowdon) i Szkocji (Ben Navis) przemieszczając się pomiędzy nimi na nogach. Całość trasy ma 485 mil i udało mu się ją przebiec w ciągu 9 dni, 7 godzin i 18 minut. Trasa nieco dłuższa, ale jednak patrząc na ostatnie rekordy na naszym podwórku na Głównym Szlaku Beskidzkim z zeszłego tygodnia, nie robiłoby to takiego wrażenia, gdyby nie fakt, że Tony wbiegał na te szczyty na boso. Jak dla mnie to już wyższy poziom biegania naturalistycznego. Poniżej mała zajawka tego wyzwania.


bottom of page