top of page

Ultra podsumowanie tygodnia #6

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich w Polsce podczas tygodnia 28 września - 04 października 2020.


Infografika z ultra podsumowaniem tygodnia

Główny Szlak Beskidzki z nowymi FKT

Przez większą część tygodnia mieliśmy możliwość śledzenia i kibicowania Rafałowi Kotowi (Góral z Mazur) oraz Angelice Szczepaniak (UltrAndźka), którzy podjęli się ambitnych celów na Głównym Szlaku Beskidzkim. Rafał zamierzał złamać 100, a Angelika 130 godzin na najdłuższym szlaku turystycznym w Polsce. Niestety obojgu pokrzyżowała plany pogoda, która zdecydowanie ich nie rozpieszczała. Praktycznie przez większą część trasy, poza swoimi słabościami, musieli się mierzyć również z deszczem, błotem, potokami płynącymi po szlakach jak i porywistym wiatrem. Mimo tych przeciwności udało im się uzyskać najszybsze znane czasy (FKT - fastest known time) na tej trasie. Rafał Kot uzyskał 107 godzin i 19 minut, czyli 6 minut szybciej niż poprzedni rekord ustanowiony w tym roku przez Romana Ficka. Dodam jedynie, że Roman w odróżnieniu od Rafała biegł w formule bez wsparcia, więc wydaje się, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych 100 godzin, w które celował Rafał jest w zasięgu obu tych biegaczy. Angelika natomiast uzyskała 139 godzin i 22 minuty, co jest wynikiem o ponad 70 godzin szybszym niż poprzedni rekord kobiet na tym szlaku. Zarówno Rafał i Angelika uzyskali fenomenalne wyniki i obojgu gratulujemy z całego serca i dziękujemy za emocje, które nam dostarczyli.


Festiwal Biegowy

W dniach 02 - 04 października w Krynicy-Zdrój odbyła się, przesunięta z września, już jedenasta edycja jednego z największych festiwali biegowych w Polsce. Podczas festiwalu odbyło się kilkanaście różnych biegów, w tym Bieg 7 Dolin na dystansie 100, 64 oraz 35 kilometrów. Na królewskim dystansie z czasem 9:19:28 wygrał Maciej Dombrowski. Za nim na podium ustawili się Patrik Mlata i Michał Kaszuba. Wśród kobiet najszybsza była Paulina Tracz, która uzyskała 10:19:52. Za nią dobiegły Justyna Mamala i Monika Borowicz.

W biegu na 64 km zwyciężył Piotr Szumliński (6:07:27). Kolejnymi zawodnikami byli Karol Ziajka i Roland Schmidt. Wśród Pań z czasem 7:09:40 wygrała Sylwia Sendek. Drugą i trzecią zawodniczką były Anna Kapelan praz Agnieszka Bratek.

Na dystansie 35 km najszybszymi biegaczami byli Bartosz Ceberak (2:48:01), Cezary Baliga i Robert Sentysz. Wśród kobiet podium wywalczyły Katarzyna Wilk (3:11:47), Katarzyna Florek oraz Agnieszka Taterek-Konik.

Podczas festiwalu również odbył się bieg etapowy Iron Run, składający się łącznie z dziewięciu biegów, zarówno górskich, jak i ulicznych, odbywających się w ciągu trzech dni. Najkrótszy z biegów miał kilometr, a najdłuższy 64 km. W całej klasyfikacji zwyciężyli Łukasz Flisiński i Joanna Lorenc.


Pełne wyniki można znaleźć na stronie:


UltraRoztocze

Wielbiciele długich dystansów w ten weekend mieli również okazję rywalizować na trasach Roztoczańskiego Parku Narodowego. W Krasnobrodzie biegacze mieli do dyspozycji kilka różnych dystansów - od 10 do 120 km. W najdłuższym biegu zwyciężyli Robert Kieroński oraz Bożka Sikora. Kolejny dystans, mierzący ok 90 km wygrali Michał Tyburek i Agnieszka Lisowska-Woś. W biegu na 60 km najlepsi byli Maciej Rechulicz oraz Anna Kesler. Bieg na 30 km zwyciężyli Przemysław Oleksy oraz Izabela Malinowska. W związku z dużym zainteresowaniem zawodami, organizatorzy również dodali dystans 20 km - na nim najszybsi byli Filip Jańczak i Kinga Walania-Bronhard. Najkrótszy bieg wygrali Łukasz Zaborowski oraz Paulina Kołatek.


Pełne wyniki dostępne są na stronie:


Bison Ultra-Trail

W sobotę również północno-wschodnia Polska miała swoje duże biegowe wydarzenie. W Supraślu na trasach Puszczy Knyszyńskiej miały miejsce zawody Bison Ultra-Trail, na których odbyły się cztery biegi na różnych dystansach. Biegacze lubiący szybkie bieganie mogli wystartować na 16 km - bieg ten wygrali Wojciech Augustynowicz i Emilia Romanowicz. Kolejnym pod względem dystansu biegiem był bieg na 35 km - zwyciężyli w nim Damian Świerdzewski i Joanna Krawiec. W biegu na 50 km najszybsi byli Krzysztof Wójcik oraz Magdalena Parchowska. Koronny dystans 100 km wygrali Kamil Dwornicki i Ewa Wardak.


Pełne wyniki dostępne są na stronie:

Bieg Alpejski Świeradów Run

W niedzielę odbył się kolejny bieg z cyklu Super Bieg. Ostatni bieg w tegorocznym cyklu był biegiem alpejskim (trasa prowadzi w większości pod górę) zaczynającym się w Świeradowie Zdroju, a kończącym na Stogu Izerskim. Został on zdominowany przez drużynę Jacka Sobasa, który jednocześnie wygrał zawody. Wśród Pań najszybsza była Karolina Obstój.


Pełne wyniki można znaleźć na stronie:

bottom of page