top of page

Ultra podsumowanie tygodnia #5

Zaktualizowano: 28 wrz 2020

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich w kraju i poza jego granicami podczas tygodnia 21 - 27 września 2020.


Aktualizacja: Dodane informacje na temat biegu LEŚNIK, który odbył się w sobotę.

Infografika z ultra podsumowaniem tygodnia

Ślężański Festiwal Biegowy

W sobotę 26 września w Sobótce u podnóża Masywu Ślęży odbył się Ślężański Festiwal Biegowy, gdzie biegacze górscy w strugach deszczu mieli okazję rywalizować na czterech dystansach. Ślężańskie Ultra, czyli najdłuższy bieg (80 km) wygrał z dużą przewagą Piotr Jedwabny (7:58:26). Kolejnymi zawodnikami na mecie byli Janusz Skowroński i Łukasz Sowa. Wśród kobiet, podobnie jak przed rokiem, triumfowała niezawodna Anna Kurpiewska (10:33:58). Drugą i trzecią zawodniczką były Brygida Szymańska i Monika Bigoś.

Górski Maraton Ślężański wygrali Przemysław Marciniak (3:42:14) i Urszula Podolak (4:27:43). W Górskim Półmaratonie najlepsze czasy uzyskali Mikołaj Klimczak (1:48:01) i Ewelina Bednarczyk (2:31:05). Ostatnim biegiem była Ślężańska Dycha - wygrali go Karol Duda (0:52:19) oraz Katarzyna Budziewska (1:03:16).

Brak sprzyjających warunków atmosferycznych nie zniechęcił naszego wysłannika - "Zwierzaka", który dzielnie w strugach deszczu uwiecznił na zdjęciach część biegaczy. Poniżej kilka zdjęć. Resztę możecie znaleźć na naszym profilu na Facebooku.Pełne wyniki można znaleźć na stronie:


Jurajski Festiwal Biegowy

W ostatni weekend również Jura Krakowska - Częstochowska musiała się zmierzyć z najazdem biegaczy, którzy w ramach festiwalu mieli do wyboru kilka dystansów - w tym też najdłuższy, mierzący ok 206 km. Udało się go ukończyć ośmiu zawodnikom, a wygrali go, biegnąc cały czas razem, Jacek Kamiński i Jacek Fidelus uzyskując na mecie czas 31:47:16. Co ciekawe, mimo tak długiego dystansu, to zwycięstwo wywalczyli na ostatnich kilometrach, bo jeszcze na 200 km mieli ponad dziesięciominutową stratę. Trzeci na metę dobiegł Krzysztof Mackojć.

Kolejny dystans, mający ok 111 km wygrał Janusz Cłapiński (11:31:09). Także w tym biegu rywalizacja była zacięta do końca, ponieważ drugi zawodnik - Ks. Krystian Strycharski miał jedynie kilkadziesiąt sekund straty. Trzecim zawodnikiem na podium został Grzegorz Bednarek. Wśród Pań najszybsze były Ania Karolak (12:16:22), Anna Bieniecka i Marlena Golon.

Na trasie Jura Trail 50 zwycięzcami zostali Maciej Masiarek (4:24:04) oraz Iwona Szabłowska (4:54:11) natomiast na Jura Trail 25 najszybsi byli Michał Brysz i Kelli Smith.


Pełne wyniki dla wszystkich dystansów można znaleźć na stronie:


Ultra Przesilenie

W sobotę w Dynowie wystartowały dwa biegi, których trasy wiodły po terenach Pogórza Dynowskiego i Doliny Sanu. Na dystansie 50 km najszybszy okazał się Krzysztof Wiernus (4:14:13), który tym samym poprawił o kilka minut dotychczasowy rekord trasy. Drugie miejsce zajął Paweł Perykasza, a kolejnym zawodnikiem był Wojciech Weinert.

Wśród Pań podium zdobyły Justyna Janus (5:20:07), Adrianna Czyżowska oraz Aneta Toczek.

W drugim biegu, na dystansie 30 km triumfował Ignacy Domiszewski (2:37:12). Drugie i trzecie miejsce wywalczyli Maciej Mazurek i Grzegorz Rogala. Wśród kobiet w znakomitym stylu zwyciężyła Iwona Turosz (3:03:50). Drugie miejsce zajęła Anna Klus, a miejsce na podium uzupełniła Klaudia Burdaś.


Pełne wyniki dostępne są na stronie:


LEŚNIK maraton górski

W sobotę w Szczyrku odbyła się przeniesiona letnia edycja maratonu górskiego #LEŚNIK. Tym razem w Beskidzie Śląskim, ale podobnie, jak w innych edycjach tej imprezy, zawodnicy mieli do wyboru trzy dystanse: SpeedLEŚNIK (12km), półLEŚNIK (23km) i LEŚNIK (43km). Na najkrótszej trasie wygrali Michał Stopa i Agnieszka Markiewicz. Na średniej najszybsi byli Marek Kadłubicki oraz Michalina Kochanowska. Natomiast w maratonie zwycięstwo uzyskali Szymon Wołek i Tamara Mieloch.


Pełne wyniki dostępne są na stronie: https://dostartu.pl/lesnik-lato-2020-cc4173Ołtarz w Chmurach

W niedzielę 27 września biegacze mieli okazję wystartować w półmaratonie górskim na trasach Beskidu Wyspowego w ramach cyklu biegów XRUN. Zwycięstwo w tych zawodach wywalczył Przemysław Morawski (1:55:20). Kolejnymi zawodnikami byli Marcin Dzierwa i Piotr Wojnarowski. Wśród Pań najlepszy były Katarzyna Wilk (2:04:44), Mariola Lassota-Bujak oraz Urszula Paprocka.


Pełne wyniki dostępne są na stronie:

Kilian Jornet utworzył nową fundację

W tym tygodniu Kilian ogłosił otwarcie nowej fundacji "The Kilian Jornet Foundation", której główną misją jest ochrona gór i ich środowiska. Fundacja ma skupić się na działaniach bezpośrednich, podnoszeniu świadomości i edukacji oraz na finansowaniu badań w zakresie zmian klimatycznych i jak z nimi najlepiej sobie radzić. Pierwszym projektem mają być badania w obszarze najbardziej widocznych zmian klimatycznych, czyli cofających się lodowców.


Strona fundacji: https://www.kilianjornetfoundation.org/


Courtney Dauwalter - tym razem w roli supportu

Poniżej możecie znaleźć film, w którym Courtney Dauwalter, jedna z najlepszych biegaczek ultra - zeszłoroczna zwyciężczyni UTMB postanawia tym razem odwrócić role i wspomóc swego męża jako support w jego pierwszych zawodach na 100 mil. Dotychczas przez ostatnie lata, to on stanowił trzon jej załogi supportującej ją podczas zawodów.


bottom of page