top of page

Ultra podsumowanie tygodnia #2

Zaktualizowano: 28 wrz 2020

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich w kraju i poza jego granicami podczas tygodnia 31.08-06.09.2020.


Infografika z ultra podsumowaniem tygodnia

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy

W sobotę 5 września w Karkonoszach odbył się, przełożony z czerwca, festiwal biegów górskich mający miejsce w Sobieszowie u podnóża góry Chojnik. Zawodnicy mieli okazję pobiegać na kilku dystansach - od półmaratonu (z górką) do biegu na 100 km. Ekipa tropem ULTRA również złożyła wizytę na Chojniku i przygotowała fotorelację dostępną na naszym Facebook-u.


Półmaraton z górką (29 km) wygrali Adrian Bednarek oraz Karolina Obstój, która wciąż ma świetną passę po podwójnej wygranej w zeszłym tygodniu na Letnim Biegu Piastów. Chojnik Maraton (46km) zwyciężyli Michał Linkowski i Ekaterina Zanozina z Rosji, wśród Polek najszybsza była Beata Białek. Z kolei na Siedemdziesiątce z hakiem (71 km) najlepiej poradzili sobie Radosław Hetman oraz Martyna Jakóbczyk. Zwycięstwo na najdłuższym dystansie, czyli Ultra Chojnik (102 km) uzyskali Roger Karwaczyński i Małgorzata Moczulska. Również w ramach festiwalu, w godzinach popołudniowych, w strugach deszczu odbył się wyścig na Kamiennej trzydziestce (32 km), którym wraz z Półmaratonem z górką również był częścią klasyfikacji sztafet. Na ostatnim dystansie zwyciężyli Mikołaj Klimczak i Karolina Witek, natomiast w sztafetach triumfowali Maciej Żukiewicz i Patryk Aid w kategorii mężczyzn, Kamil Sabat i Marlena Bajsarowicz w kategorii MIX oraz Agnieszka Markiewicz i Ewa Machul w kategorii kobiet.


Pełne wyniki można znaleźć na stronie https://wyniki.b4sport.pl/chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-2020/m452.html


Biegi Sowiogórskie

W ten weekend w Ludwikowicach Kłodzkich również obyły się zawodu - Sowiogórska Dycha w sobotę oraz Półmaraton Sowiogórski w niedzielę. Na obu dystansach nie do pokonania okazał się Sylwester Lepiarz. Wśród kobiet najlepsze były Agnieszka Kaczor na dystansie 10 km oraz Katarzyna Golba na półmaratonie.

Pełne wyniki dostępne są na stronach:


V Półmaraton z flagą na Trójgarbie

Można powiedzieć, że Dolny Śląsk w ten weekend był stolicą biegów górskich, gdyż również w Górach Wałbrzyskich, w Starych Bogaczowicach biegacze górscy mieli szansę rywalizować na dystansie półmaratonu oraz 11 kilometrów. Półmaraton z dużą przewagą wygrał Patryk Bryłkowski. Natomiast wśród kobiet, najszybsza była Oksana Vakh z Ukrainy. Górską dychę na Trójgarbie zwyciężyli Daniel Sobczak oraz Anna Ficner.


Pełne wyniki dostępne są na stronie: http://wyniki.datasport.pl/results3243/

Finlay Wild - nowy FKT na Ramsay Round

Szkocki biegacz górski i alpinista, Finlay Wild w poniedziałek pobił rekord na jednej z Wielkich Rund na Wyspach Brytyjskich - Ramsay Round. Uzyskał czas 14 godzin 42 minut i 40 sekund, czyli półtorej godziny szybciej niż poprzedni rekord ustanowiony w zeszłym roku przez Es Trussider. Warto odnotować, że poza tym, że uzyskany czas jest wręcz fenomenalny, to Finlay uzyskał go biegnąc bez supportu (pomocy z zewnątrz). Gdzie poprzedni rekord uzyskany był w formule z supportem. Dla osób nieznających specyfiki tej trasy polecam artykuł Krzyśka Dołęgowskiego, który powinien doskonale zobrazować skalę tego wyczynu.


Peres Jepchirchir - nowy rekord świata w kobiecym półmaratonie

Poza światem biegów górskich, w sobotę 27-letnia Kenijka podczas biegu "Ready for the Restart" w Pradze ustanowiła nowy rekord świata w biegu półmaratońskim kobiet, uzyskując czas 1:05:34. Jest on o pół minuty lepszy od poprzedniego rekordu i ponad minutę wolniejszy od rekordu świata kobiet ustanowionego w lutym tego roku przez Ababel Yeshaneh w Ras Al Khaimah. Warto odnotować, że Peres uzyskując swój rekord rywalizowała jedynie z kobietami, podczas gdy Ababel biegła również z mężczyznami i korzystała z pacemakera przy ustanowieniu rekordu.

bottom of page