Ultra podsumowanie tygodnia #18

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich podczas tygodnia 21 - 27 grudnia 2020.

Golden Trail World Series wraca w 2021 roku


Marka Salomon, organizator popularnego cyklu biegów wierzy, że w przyszłym roku uda się wrócić do normalności i wszyscy znowu będą mogli bezpiecznie podróżować. W związku z tym postanowiono wrócić do GTWS w formacie znanym z 2019 roku. Przypomnijmy, że w tym formacie rywalizacja składa składa się z cyklu sześciu prestiżowych zawodów, podczas których zostanie wyłonionych 11 najlepszych zawodników i tyle samo zawodniczek, którzy zostaną zaproszeni na Wielki Finał całego cyklu rozgrywany w Argentynie. Zwycięży zawodnik z największą ilością punktów zgromadzonych podczas trzech najlepszych występów w zawodach kwalifikacyjnych oraz podczas finału, na którym punkty liczone będą podwójnie.


Pełny regulamin można znaleźć na stronie: https://www.goldentrailseries.com/rules-gtws/


W tym roku, w związku z pandemią, nie było możliwości aby cykl odbył się w powyższym formacie. Organizatorom jednak udało się zmienić formułę tak, by dostosować się do panujących na całym świecie obostrzeń i w ten sposób powstał Golden Trail Championship, który miał miejsce na Azorach w postaci zawodów etapowych. Taka forma zawodów również cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony kibiców, jak i zawodników. Stąd też została podjęta decyzja, aby GTWS wraz z GTC odbywały się naprzemiennie, co drugi rok.


Tajlandia gospodarzem Mistrzostw Świata w biegach górskich i trailowych w 2021


W przyszłym roku odbędzie się inauguracyjna edycja Mistrzostw Świata w biegach górskich i trailowych, organizowana przez World Mountain Running Association (WMRA), International Association of Ultrarunners (IAU) oraz International Trail Running Association (ITRA) z wsparciem World Athletics. Przypomnijmy, że dotychczas WMRA oraz IAU/ITRA organizowały osobne mistrzostwa.

Współpraca czterech wyżej wymienionych organizacji wpłynie zdecydowanie z korzyścią dla biegaczy oraz dla popularyzacji tej dyscypliny sportu.

Mistrzostwa odbędą się 11 - 14 listopada w Chiang Mai. Miejsce to dzięki niesamowitej scenerii jest jednym z największych kurortów turystycznych w północnej Tajlandii. Zawodnicy będą mogli rywalizować klasycznych trasach górskich (góra - dół) 10 - 12 km (+/- 500 - 700 m), na zawodach typu wertykal 3 - 6 km (+1000 m) oraz na górskich trasach trailowych o długości 40 i 80 kilometrów.

Mistrzostwa Świata będą odbywały się co dwa lata, naprzemiennie z mistrzostwami kontynentalnymi. W Europie mistrzostwa odbędą się 1 - 3 lipca 2022 na hiszpańskie wyspie La Palma.