Ultra podsumowanie tygodnia #15

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich i biegów ultra podczas tygodnia 30 listopada - 06 grudnia 2020.

Ten tydzień był dość spokojny, jeśli chodzi o doniesienia ze świata biegów górskich, dlatego skupię się bardziej na biegach ulicznych, gdzie jest kilka informacji wartych odnotowania.

Kibiwott Kandie ustanawia nowy rekord świata w półmaratonie.

W niedzielę 6 grudnia w Walencji Kandie na dystansie 21,097 km uzyskał wynik 57:32, który jest lepszy od poprzedniego rekordu aż o 29 sekund. Bieg od samego początku był na niesamowicie wysokim poziomie. Najszybsi zawodnicy pokonali pierwsze 5 km w czasie 13:37, natomiast 10 km zajęło im zaledwie 27:25. Warto zauważyć, że dotychczasowy rekord świata został pobity nie tylko przez Kandie, ale dokonało tego również trzech kolejnych zawodników na mecie. Wśród kobiet wygrała Etiopka Genzebe Dibaba, która debiutowała na tym dystansie i uzyskała 1:05:18.

Najszybszy maraton w tym roku.

W Walencji poza półmaratonem odbył się również maraton, który w normalnych warunkach gości 30000 zawodników. W tym roku w związku z COVID-19 organizatorzy byli zmuszeni odwołać zawody dla rekreacyjnych biegaczy, jednak udało im się przeprowadzić je dla elity. Wygrał go Kenijczyk Evans Chebet uzyskują czas 2:03:00, ustanawiając tym samym rekord trasy jubileuszowego 40. Valencia Marathon.

Jedynym Polakiem wśród około 150 biegaczy był Arkadiusz Gardzielewki. NIestety z powodu kontuzji był zmuszony zejść z trasy po 15 kilometrze. Również w Walencji miał pobiec Krystan Zalewski. Niestety pozytywny test na COVID-19 wykluczył go z rywalizacji. Przypomnijmy, że Krystian w październiku w Gdyni ustanowił rekord Polski w półmaratonie osiągając czas 1:01:32.

A tak wyglądał ten maraton w zeszłym roku:

Mistrzostwa Polski w maratonie w Olesnie.

W tym roku było wiele zawirowań, jeśli chodzi o organizację mistrzostw Polski w maratonie. Kolejne maratony, podczas których miały się odbyć mistrzostwa, w związku z pandemią, były anulowane, bądź przenoszone. Ostatecznie udało się je zorganizować 6 grudnia w Olesnie. Impreza odbyła się bez lekkoatletów zagranicznych i była ograniczona jedynie do zawodników z aktualną licencją PZLA. Mistrzami Polski w maratonie w 2020 zostali Kamil Jastrzębski (2:12:58) oraz Aleksandra Lisowska (2:30:47). Obojgu do pełni szczęścia - czyli wywalczenia kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio zabrakło ponad minutę, a dokładnie minutę 28 sekund Kamilowi i minutę 17 sekund Aleksandrze.