top of page

Ultra podsumowanie tygodnia #14

Zaktualizowano: 6 gru 2020

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich i biegów ultra podczas tygodnia 23 - 29 listopada 2020.


Kilian Jornet kończy 24-godzinne wyzwanie przed czasem.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o nowym wyzwaniu Kiliana, który chciał się zmierzyć z rekordem świata w 24-godzinnym biegu na bieżni lekkoatletycznej. Z powodu warunków atmosferycznych start się trochę opóźniał i nastąpił on dopiero w piątek 27 listopada o 10:30, kiedy to Kilian Jornet wraz z innymi pięcioma norweskimi biegaczami ultra rozpoczął rywalizację i wyścig z czasem. Niestety po 10 godzinach biegu Kilian zaczął mieć zawroty głowy i w związku z tym, za radą lekarzy zdecydował się przerwać bieg. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jak sam hiszpański biegacz stwierdził, miało to być dla niego zupełnie nowe doświadczenie, gdyż do tej pory jego najdłuższy bieg po płaskim wyniósł 90 km. Co do rekordu podchodził z lekką asekuracją podkreślając, że i jego głównym celem było jeszcze lepsze poznanie swojego organizmu. Po zakończonym biegu Kilian stwierdził, że ukończenie biegu 24-godzinnego wciąż jest na jego liście. Ostatecznie podczas tego projektu przebiegł 134,8 km w ciągu 10 godzin i 20 minut. W całej rywalizacji zwyciężył Harald Bjerke, który w ciągu doby łącznie pokonał 232 km.


Poniżej wpis z Instagrama przed startem:


Oraz wiadomość dla kibiców po przedwcześnie zakończonym wyzwaniu:


Ultra Trail World Tour - biegi w 2021

Na początek przypomnijmy, że Ultra Trail World Tour (UTWT) to jeden z największych cyklów biegów górskich powyżej 100 km rozsianych w najpiękniejszych miejscach na naszej planecie. W tym tygodniu ogłosili kalendarz biegów wchodzących w skład tego cyklu w przyszłym roku. Będzie to 28 biegów rozegranych w 22 krajach. W przyszłym roku do UTWT dołączyły cztery nowe imprezy:

  • Ultra-Trail® Snowdonia (100 km - 5 czerwca w Wielkiej Brytanii)

  • Thailand by UTMB® (170 km - 30 października w Tajlandii),

  • Kullamannen (100 mil 0 5 listopada w Szwecji),

  • Panda Trail by UTMB® (160 km - 19 listopada w Chinach)

Jednocześnie trzy inne imprezy, które dotychczas występowały w cyklu zostały z niego wykluczone po tym jak zdecydowały się dołączyć do Spartan Trail World Championship - nowego przedsięwzięcia Spartana, który do tej pory głównie był znany z imprez typu OCR. Wykluczone zawody to:

  • Lavaredo Ultra Trail,

  • Patagonia Run,

  • Transgrancanaria

Kalendarz zawodów Pucharu Świata WMRA (World Mountain Running Association) na 2021

Również WMRA ogłosiła w tym tygodniu listę zawodów wchodzących w skład Pucharu Świata. WMRA wybrało 16 startów rozgrywanych w 8 krajach w 12 różnych lokacjach, w tym również dwa Polskie biegi rozgrywane w Tatrach: Tatra Race Run (26 czerwca) oraz Tatra SkyMarathon (24 lipca). Z tych najbardziej znanych biegów wchodzących w skład cyklu należałoby wymienić: Sierre-Zinal (Szwajcaria), Grossglockner (Austria) oraz Broken Arrow Skyrace (USA). WMRA postanowiło kontynuować format zaproponowany w zeszłym roku, gdzie zawody zostały podzielone na 3 kategorie (Vertical Up, Classic Mountain oraz Long Mountain). Oprócz ogólnego mistrzostwa, będzie można również rywalizować o tytuł mistrza w każdej z tych kategorii.


Pełny kalendarz jest do znalezienia na stronie: http://wmra.ch/calendar/2021-major-events

bottom of page