top of page

Ultra podsumowanie tygodnia #10

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń i zawodów w świecie biegów górskich podczas tygodnia 26 października - 1 listopada 2020.

Fot. Jan Nyka - fotografia


W tym tygodniu na rodzimym podwórku niewiele się działo w biegach górskich, natomiast na arenie światowej olbrzymią dawkę pozytywnych emocji dostarczył nam Bartłomiej Przedwojewski, który zwyciężył podczas Golden Trail Championship rozgrywanych na Azorach.


Dla przypomnienia Golden Trail Championship były to mistrzostwa, a zarazem wielki finał cyklu biegów górskich Golden Trail Series, stworzonego i promowanego od 2018 roku przez markę Salomon. W poprzednich latach na cykl składało się pięć znanych biegów - Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace oraz bieg finałowy, który co roku miał odbywać się w innym miejscu.

W tym roku jednak, ze względu na pandemię, została zmieniona formuła całych zawodów. W trakcie całego sezonu, najlepsi biegacze górscy z całego świata mieli możliwość zdobycia kwalifikacji (złotego biletu) do mistrzostw na Azorach podczas wybranych zawodów i segmentów (rozgrywanych korespondencyjnie) w 19 różnych krajach. Do zdobycia były 74 złote bilety. Oprócz tego kwalifikację mieli zapewnioną najlepsi zawodnicy z poprzedniego sezonu.

Mistrzostwa na Azorach rozgrywane były w dniach od 28 października do 1 listopada w formule etapowej składającej się z czterech etapów, które miały od 24,5 do 34 km - wszystkie z przewyższeniami powyżej 1000m. Dodatkowo pierwszego dnia odbył się 3 km prolog, mający na celu ustalenie kolejności biegaczy podczas pierwszego etapu.


Już po pierwszym etapie było wiadomo, że Bartek jest w doskonałej formie, gdyż na metę przybiegł drugi, mając jedynie kilkadziesiąt sekund straty do Frederika Tranchand. W kolejnych dwóch etapach Bartek już nie pozostawił nikomu złudzeń, że na Azory przyjechał po zwycięstwo. Zwyciężył je w pięknym stylu powiększając swoją przewagę nad drugim w klasyfikacji, a zarazem również jednym z faworytów - Jimem Walmsley. Ostatni etap wygrał Walmsley - Bartek, kontrolując cały wyścig, na metę przybiegł drugi, tym samym wygrywając całą klasyfikację z ponad 7 minutową przewagą.


Ostatecznie klasyfikacja generalna prezentowała się następująco:

  1. Bart Przedwojewski (09:10:10)

  2. Jim Walmsley (+ 00:07:08)

  3. Frederic Tranchand (+ 00:16:28)

Natomiast wśród kobiet:

  1. Maude Mathys (10:47:41)

  2. Rachel Drake (+ 00:09:11)

  3. Blandine L´hirondel (+ 00:15:00)

Wśród Polaków startowali również Marcin Rzeszótko (17 miejsce) oraz Mirosława Witowska (18 miejsce wśród kobiet). Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Pełne wyniki dostępne są na stronie:

Poniżej jeszcze kilka filmików z podsumowaniem każdego z etapów:


bottom of page