top of page

6 Najlepszych tras biegowych w Karkonoszach

Zaktualizowano: 10 wrz 2020

Karkonosze są przepięknymi terenami do biegania i dla każdego biegacza górskiego są punktem obowiązkowym na mapie Polski. Poniżej wybraliśmy najciekawsze trasy, które pozwolą w pełni odkryć piękno tych gór.


1. Szklarska Poręba - Wysoki Kamień - Jakuszyce - Szrenica - Szklarska Poręba


Szklarska Poręba jest bardzo popularną bazą wypadową, jeśli chodzi o obozy biegowe. Położenie miejscowości w dolinie pomiędzy Karkonoszami, a Górami Izerskimi, poza pięknymi widokami, dostarcza również wiele możliwości, jeśli chodzi o ciekawe i różnorodne trasy biegowe. Dlatego też trzy trasy w tym zestawieniu mają swój początek właśnie w Szklarskiej Porębie.

Trasa numer jeden wiedzie nas najpierw w Góry Izerskie, zaczynając się od mocnego podbiegu na Wysoki Kamień (1058 m.), gdzie znajduje się doskonały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy. Następnie poruszamy się granią Izerów, zbiegając łagodnie w dół, z krótkimi podbiegami co jakiś czas. Na Rozdrożu pod Izerskimi Garbami zmieniamy szlak z czerwonego na zielony, kierując się na Jakuszyce, czyli polską stolicę biegów narciarskich. Tam przez około kilometr musimy przebyć asfaltowy fragment, po czym z powrotem zbiegamy w teren, zmieniając pasmo górskie na #Karkonosze. Zaczynamy długi, ale stosunkowo łagodny podbieg z kilkoma mocniejszymi akcentami. Po dwukilometrowym odcinku szutrowej drogi, trasa wiedzie nas wąskimi, malowniczymi ścieżkami z dużą ilością mostków i kładek aż do Hali Szrenickiej. Od Hali zaczyna się bardziej stromy podbieg, szerokim i popularnym traktem, prowadzącym na Szrenicę. Z najwyższego punktu naszej wycieczki możemy obserwować jej początkowy fragment z wyróżniającym się Wysokim Kamieniem. Po podziwianiu widoków, ruszamy z góry jej północnym zboczem, kierując się z powrotem na Halę Szrenicką i Szklarską Porębę. Po drodze mamy jeszcze okazję zachwycić się Wodospadem Kamieńczyka, który jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach.

Trasa nadaje się do biegania przez cały rok, jedynie w zimie, w sezonie biegówkowym w okolicach Jakuszyc trzeba mieć na uwadze biegaczy na nartach. Należy biec tak, aby nie niszczyć śladu i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i dla innych. W okresie zimowym należy dodatkowo zaplanować także odpowiednie postoje na posiłek regeneracyjny lub ogrzanie organizmu. Najlepszym punktem na trasie jest w tym przypadku schronisko na Hali Szrenickiej ze względu na jego położenie - mniej więcej w połowie trasy.


Orientacyjny czas wycieczki biegowej: 3 - 4 godziny

Stopień trudności: średnia2. Szklarska Poręba - Hala Szrenicka - Śnieżne Kotły - Petrova Bouda - Hala pod Łabskim Szczytem - Szklarska Poręba


Trasa numer dwa rozpoczyna się szlakiem, którym kończyła się trasa numer jeden, czyli popularnym traktem wiodącym na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyka. Po solidnym podbiegu omijamy sam szczyt Szrenicy i kierujemy się dalej czerwonym szlakiem na górną krawędź Śnieżnych Kotłów (1490 m.) - najwyższy punkt podczas tej wycieczki, gdzie znajduje się charakterystyczna stacja przekaźnikowa i skąd rozpościera się piękny widok na dwa kotły polodowcowe położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Następnie dalej podążamy kamienistym grzbietem, gdzie miejscami osoby nie przywykłe do ekspozycji mają potrzebę trochę zwolnić. Zbiegamy nim aż do Petrovej Boudy - dużego czeskiego schroniska, które spłonęło w 2011 roku i które w ostatnich latach zostało odbudowane. Stamtąd zaczynamy powrót zielonym szlakiem. Najpierw biegniemy ostro w dół kilkaset metrów, częściowo wyasfaltowaną drogą. Szybko jednak zbiegamy w leśną ścieżkę, która dostarcza wielu pozytywnych emocji, ale jednocześnie jest dość wymagająca pod względem technicznym. Kierujemy się nią aż do Hali pod Łabskim Szczytem - mogąc w drodze powrotnej podziwiać Śnieżne Kotły z trochę innej perspektywy, będąc u podstawy kotłów. Po przybyciu na Halę pod Łabskim Szczytem mamy możliwość się regeneracji w schronisku, przed ostatnimi kilkoma kilometrami mocnego zbiegu do miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę.


Orientacyjny czas wycieczki biegowej: 4 - 5 godzin

Stopień trudności: trudna

Uwagi: w okresie zimowym i wiosennym ostatni fragment zielonego szlaku przez Śnieżne Kotły jest zamknięty z uwagi na zagrożenie lawinowe w zimie i dla ochrony cietrzewia na wiosnę. Można ten fragment ominąć czerwonym szlakiem.3. Szklarska Poręba - Hala pod Łabskim Szczytem - Śnieżne Kotły - Hala pod Łabskim Szczytem - Wodospoad Szklarki - Szklarska Poręba


Ostatnia trasa ze Szklarskiej Poręby w tym zestawieniu również wiedzie nas na górną krawędź Śnieżnych Kotłów. Tym razem biegniemy tam jednak przez schronisko "Pod Łabskim Szczytem", w miarę łagodnym podbiegiem do schroniska i kamienistymi schodkami za nim. Następnie robimy pętelkę z powrotem na Halę pod Łabskim Szczytem i stamtąd ruszamy technicznym niebieskim szlakiem do Wodospadu Szklarki, który jest drugim, co do wysokości, wodospadem w polskich Karkonoszach. Końcowe kilometry pokonujemy w miarę płaskim odcinkiem poprowadzonym równolegle do rzeczki Kamienna.


Orientacyjny czas wycieczki biegowej: 3 - 4 godziny

Stopień trudności: średnia

Uwagi: w okresie zimowym i wiosennym ostatni fragment żółtego szlaku na Śnieżne Kotły z Hali Pod Łabskim Szczytem jest zamknięty z uwagi na zagrożenie lawinowe w zimie i dla ochrony cietrzewia na wiosnę. Można ten fragment ominąć Mokrą Ścieżką przez Szrenickie Mokradła (zielony szlak).4. Karpacz - Kocioł Wielkiego Stawu - Śnieżka - Kocioł Łomniczki - Karpacz


Poniższa trasa zaczyna się w Karpaczu, który jest świetną bazą wypadową, jeśli naszym celem, tak jak w tym przypadku, jest #Śnieżka (1603 m.) - najwyższy szczyt w Karkonoszach. Zaczynamy wycieczkę w Białym Jarze, kierując się do Rozdroża Łomnickiego, skąd ruszamy Drogą Bronka Czecha na Polanę w Karkonoszach. Jest to bardzo przyjemne leśne podejście, które prowadzi nas głównie kamiennymi schodkami dość mocno w górę. Następnie z Polany kierujemy się na polodowcowy Kocioł Wielkiego Stawu, skąd możemy popodziwiać widoki, które u nas zawsze zapierają dech w piersiach. Po dojściu do czerwonego szlaku, ruszamy nim na Równię pod Śnieżką, mogąc trochę odsapnąć biegnąc po płaskim terenie w zasadzie aż do Domu Śląskiego, gdzie zaczynamy ostatnie mocne podejście prowadzące nas do punktu kulminacyjnego tej wycieczki, czyli Śnieżki. Stamtąd ruszamy szeroką drogą z powrotem do Domu Śląskiego, a następnie przez Kocioł Łomniczki wracamy do Karpacza.


Orientacyjny czas wycieczki biegowej: ok 3 godzin

Stopień trudności: średnia

Uwagi: z uwagi na pozamykaną część szlaków na tej trasie w okresie zimowym, polecamy tę trasę jedynie w pozostałych porach roku - jedynie w okresie wiosennym fragment z Polany do górnej krawędzi Kotła Wielkiego Stawu ze względu na ochronę cietrzewia należałoby poprowadzić żółtym szlakiem przez Pielgrzymy.5. Karpacz - Strzecha Akademicka - Śnieżka - Śląska Droga - Karpacz


W zasadzie jest to krótszy wariant poprzedniej trasy, który w tym przypadku wiedzie nas na Śnieżkę z Rozdroża Łomnickiego przez Strzechę Akademicką żółtym szlakiem. Szlak ten od samego początku dość mocno pnie się do góry. Następnie trasa przechodzi w trochę łagodniejsze podejście niebieskim szlakiem na Równię pod Śnieżką. Stąd, podobnie jak przy poprzedniej trasie, ruszamy w kierunku Domu Śląskiego i Śnieżki. Do Karpacza wracamy przez Kopę i Kocioł Białego Jaru czarnym szlakiem. Trasa umożliwia zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy przy stosunkowo niewielkim kilometrażu. Również przy niewielkiej modyfikacji (wchodząc i schodząc ze Śnieżki do Domu Śląskiego czerwonym szlakiem) świetnie nadaje się na zimowe wycieczki biegowe.


Orientacyjny czas wycieczki biegowej: ok 2 godzin

Stopień trudności: łatwa6. Przełęcz Okraj - Skalny Stół - 2 x Śnieżka - Jelenka - Przełęcz Okraj


Na koniec została trasa dla wyjadaczy biegów górskich, którzy lubią się czasami bardziej zmęczyć. Ma ona swój początek we wschodniej części Karkonoszy, na Przełęczy Okraj i umożliwia podwójne zdobycie Śnieżki. Za pierwszym razem, aby ją zdobyć, ruszamy szlakiem wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Po drodze mijając ładny punkt widokowy na Skalnym Stole, po którym to schodzimy do Sowiej Przełęczy, by następnie ruszyć w górę na najwyższy szczyt Karkonoszy po raz pierwszy. Stamtąd zbiegamy na czeską stronę przez Lucni boudę i Vyrovkę do Olbrzymiego Dołu (oryg. Obří Důl), który jest największym polodowcowym kotłem w Karkonoszach. To tam zaczyna się najbardziej wymagająca wspinaczka podczas tej wycieczki, przy okazji oferując piękne widoki na bardziej poszarpaną południową ścianę Śnieżki. Wracamy na Przełęcz Okraj początkowo techniczną ścieżką wśród kosodrzewiny, z dużą ilości wystających korzeni. Od schroniska Jelenka trasa przez chwilę pokrywa się z wariantem, którym wbiegaliśmy, jednak szybko zmienia się w alternatywną ścieżkę, w którą prowadzi czerwony szlak.


Orientacyjny czas wycieczki biegowej: 4 - 6 godzin

Stopień trudności: trudnabottom of page